Isı Yalıtım Malzemelerin kullanılarak mantolama malzemeleriyle yapılması işine mantolama denir. ise, farklı sıcaklıklara sahip iki ortam arasındaki ısı transferinin engellenmesi amacıyla uygulanan işlemlerin tümüdür. ısı kaybını engellemek için kullanılan malzemelerin tamamına ısı yalıtım malzemesi denmektedir. ısı yalıtım malzemeleri kullanılarak ısı yalıtım sağlamak için binaların evlerin baştan aşağıya tıpkı bir kıyafet giyiyormuşuz gibi bu işlem uygulanmasına kısaca mantolama demekteyiz.

Mantolama sırasında kullanılan malzemelerin uygulanacak mantolamanın ömrünü artırması için çok önemlidir. ISO ve CENN standartlarına göre 0,065 W/mK iletim katsayısından daha düşük katsayıya sahip malzemeler ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılır.firma olarak her zaman filli boya ısı yalıtım malzemeleri kullanmaktayız.

Mantolamada Uygulamasında Kullanılan Malzemeler

-Isı Yalıtım Levhaları

-Expanded Polistren Levhalar

-Extrüde Polistren Levhalar

-Taşyünü Levhalar

-Yapıştırma Harçları

-Isı Yalıtım Sıvaları

-Dekoratif Dış Cephe Kaplama Sıvası

-Donatı Filesi

-Plastik Mantoma Dübeli

-Köşe Profili

-Subasman Profilidir.

Mantolama malzemelerinin özellikleri incelendiğinde ortak birkaç özellikten söz edebiliriz. Ergonomik olması, maliyetinin ucuz olması ve kolay bulunabilir olmasıdır. Diğer özellikler ise tercihe, kullanım alanına, yapının bulunduğu bölgeye ve iklim şartlarına göre seçilebilir. Seçilen malzemelere göre mantolama fiyatları da değişkenlik gösterir.